Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-26 14:00:00
Harminc évvel ezelőtt, 1996. június 27-én, mindössze hatvanévesen hunyt el Sebe Béla erdélyi magyar biológus, biológiai szakíró. Brassóban született, Sepsiszentgyörgyön járt iskolába és érettségizett, Kolozsváron szerzett biológia-kémia tanári diplomát. 1961-től a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet biológiai, mikrobiológiai, majd járványtani tanszékén laboratóriumvezető. A Biológiai Tanszék (később Genetikai Tanszék) tanszékvezető professzorának, Székely Károlynak a nyugdíjazását követően, 1977-től haláláig Sebe Béla az orvosi biológia és genetika tanszéken adjunktus, a tanszék magyar előadója. Viszonylag rövid szakmai pályafutása során gyógynövényismereti, mikrobiológiai, hisztokémiai, humángenetikai és járványtani kérdésekkel foglalkozott.
Sebe Béla az első, valóban politikamentes és használható orvosi biológiai (genetikai) tankönyv szerzője Marosvásárhely orvosi egyetemén. Két évtizeden át nevéhez, személyiségéhez kötődik a genetikai ismeretek magyar nyelvű oktatása. A nyolcvanas évek derekán orvostanhallgatóként előadásait hallgattam, és az általa vezetett gyakorlatokon az öröklődés tudományával és rejtélyeivel ismerkedtem. Abban a kiváltságos helyzetben lehettem, hogy szatmáriként a magyar tévében Czeizel Endre genetikus rendkívül népszerű és hatalmas nézettségnek örvendő műsorainak némelyikét követhettem születésünk titkairól. Alapérdeklődésemet erősítette meg Sebe Béla tanár, akit jóakaró pedagógusként is tiszteltem. Jól emlékszem arra, hogy az utolsó előadásán egy kis ajándékot nyújtottam át neki köszönetképpen. Egy bajuszos székely atyafi kerámiába égetett portréját. Szinte elérzékenyült, és mindkettőnk szíve megtelt szeretettel. Az aranykorszaknak csúfolt mélydiktatúra szorításában is lehetett szeretetet adni, üzenni a múltnak, sőt még a jövőnek is.
Sajnálom, nagyon sajnálom, hogy a derengő demokráciában hamar, nagyon korán lenyugodott a nap Sebe Béla számára. Most 91. évében járna, ha három évtizede nem távozott volna közülünk. De nem ő lenne a marosvásárhelyi orvostanárok doyenje! Csedő Károly gyógyszerész professzor 96. születésnapját töltötte. A belgyógyászat nagy tudású és rendkívül szerény egyetemi tanára, Ferencz László professzor pedig június 28-án tölti a 93-at, amihez szeretetüket és jókívánságaikat tolmácsolják az egykori tanítványok, munkatársak.
Mélységesen megtelik szeretettel a szívem, amikor Sebe Béla tanár úr szakmai és emberi tartása jut eszembe. Emléke legyen áldott!