Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-25 14:00:00
*Fotók: Vajda György
Körülbelül egy évvel ezelőtt arról számoltunk be, hogy a két szakaszból álló, 15 kilométer hosszú marosszentgyörgyi bicikliút megépítése a gazdasági megszorítások miatt finanszírozási nehézségekbe ütközött. Időközben sikerült elkezdeni a munkálatokat, a projekt pedig várhatóan július közepén lezárul.
A község polgármestere, Sófalvi Szabolcs lapunknak elmondta, hogy a beruházás nemcsak a marosszentgyörgyieknek szól, hanem a környékbeli lakosoknak is, hiszen a statisztikák szerint Maros megye országos szinten élen jár a kerékpár-tulajdonosok és kerékpározók számát tekintve. Hangsúlyozta, hogy nagy szükség volt egy korszerű bicikliútra – ami nem az út menti felfestett sávot jelenti, hanem különálló útszakasz –, hiszen a környéken nincsenek hosszú, biztonságos bicikliutak, így ha valaki kerékpározni akart, kénytelen volt a főút mentén közlekedni, ami sokszor életveszélyes.
– Amikor megálmodtuk a bicikliutat, egyértelmű volt, hogy a Maros-parton fogjuk létrehozni, mivel a Víkendtelep, a Sörpatika és a Hétfák környéke rendkívül közkedvelt terület, mindig is sokan sétáltak, bicikliztek, horgásztak itt. Így a bicikliút nemcsak forgalmas környéken lesz, de szép területeken is megy keresztül – mondta.
A két bicikliutat magába foglaló projekt az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében, európai uniós pályázati alapokból valósult meg, összértéke több mint 8 millió lej. Sófalvi Szabolcs kiemelte, hogy mivel nagyon jó ütemben haladtak a munkálatok, tavaly sikerült megtartani a finanszírozást, így az építkezés hamarosan befejeződik.
A kettes számú, 10 km hosszú bicikliutat néhány napon belül átadják. Ez a Sörpatika közelében kezdődik a Marosvásárhely–Marosszentgyörgy táblától, és a Maros partján kacskaringózva jut el az Állomás utcai focipályákig, majd rácsatlakozik a már meglévő kerékpárútra, ami egészen az Apollo fürdőkomplexumig tart. A polgármester kiemelte, hogy a szakasz első pár száz méterén már nem lehet megközelíteni autóval a folyópartot, de az előírások értelmében nem volt más lehetőségük. Hozzátette, hogy bízik benne, hogy ezt a horgászok is megértik, hiszen az út többi része mellett továbbra is lehet horgászni, illetve autókkal és mezőgazdasági gépekkel is lehet közlekedni.
Az egyes számú bicikliút szintén a Sörpatikától indul, de nem a Maros-parton halad, hanem nyílegyenesen irányul a Székelyföldi Fociakadémia pályái felé. Az útvonal a Bányai utcában jobbra, majd a Nádas utcában balra kanyarodik, és a Sóskút utcát érintve, enyhe emelkedővel felkanyarodik a Máriaffi-kastélyhoz. Az 5 km-es szakasz egy része párhuzamos a főúttal.
Sófalvi Szabolcs kiemelte, hogy a bicikliút 3 méter széles, amiből az előírásoknak megfelelően 2 méter az aszfalt (egy-egy méter sávonként – a szerk.), illetve fél-fél méter a bukótér. A munkálatok befejezési határideje július 31., de várhatóan már a hónap közepe előtt elkészülnek vele. Jelenleg közvetlenül a Sörpatika környékén dolgoznak, ahol 400 méter maradt hátra. A Vibe Fesztivál ideje alatt a munkálatok szünetelnek.
– Úgy gondolom, hogy az életünk biztonsága érdekében megéri, hogy egy kis kerülőt tegyünk ennek a bicikliútnak a használatával. Azoknak is hasznos lesz, akik nem a turisztikai látványosságokat akarják megnézni, hanem csak a városba szeretnének eljutni – mondta.

Sófalvi Szabolcs hangsúlyozta, hogy bár már sokan használják, a bicikliút egyik szakasza sincs még hivatalosan átadva, és a több ponton kihelyezett táblák is jelzik, hogy nem szabad ráhajtani. Mindezek ellenére a kivitelező nem tudja megakadályozni, hogy biciklisek vagy gyalogosok rámenjenek, és sajnos a közelmúltban már baleset is történt rajta.
– Arra kérjük a lakosokat, hogy kizárólag saját felelősségre használják. Az út minden előírásnak megfelel, de az átadásig a kivitelező kezeskedik érte. Ugyanakkor, mivel az utat lehetetlen elkeríteni, arra kérjük az arra járókat, hogy segítsék a helyi rendőrség (tel. 0799-400-060) munkáját, és jelentsék, ha azt látják, hogy valaki autóval, kvaddal vagy mezőgazdasági munkagéppel hajt rá a bicikliútra. A szabálysértés bírsággal jár – mondta.
A napokban a bicikliút mentén több információs táblát helyeznek ki, ahol bemutatják a teljes útvonalat, QR-kóddal pedig a közeli bicikliutak térképhálózata is olvasható lesz.
